Конкуренція між братами та сестрами

Багато батьків вже зрозуміли, що уникнути ревнощів та конфлікиів між братами та сестрами практично не можливо. Найчастіше це проявляється:

- при народженні другої дитини,
- у разі маленької різниці у віці,
- між одностатевими дітьми.

Насправді, ситуація простіше та не так помітна, коли різниця у віці складає понад 7-10 років, особливо, якщо це брат та сестра. І взаємодія таких сиблінгів (дітей, що мають одних батьків) буде значно відрізнятися від стосунків, наприклад, у братів з різницею в народженні у 2 роки. Так відбувається, тому що потреби в увазі від братків у них однакові, вони потребують приблизно однакової участі дорослих у своєму житті.

Окрім того, в них схожі розпорядок дня, ігри, іграшки, вподобання до мультиків чи одягу – це викликає додаткову напругу в стосунках та призводить до конкуренції.

Разом із тим, поспостерігайте, як поводять себе діти на вулиці чи ігровому майданчику. Якщо старший заступається за молодшого, допомагає йому в грі або вони заступаються один за одного – це говорить про те, що окрім внутрішньосімейної конкурентної боротьби, між ними є родинний зв'язок та місце для братської любові.

Зовсім уникнути ревнощів чи конкуренції між братами та сестрами не можливо. Але є ряд моментів, які допоможуть зробити стосунки не такими вразливими та почуватися дітям більш комфортно у сім’ї:

- Коли іграшки та речі від старшої дитини Ви будете передавати молодшим, запитуйте її чи можна це зробити. І звичайно, в разі відмови, не віддавайте.
- Не перекладайте постійно догляд за меншою дитиною на старшого. Для дитини ця відповідальність надто велика та позбавляє свого власного дитинства.
- Зверніть увагу чи не стали Ви звертатися до старшої дитини, як до надто дорослої. Народження брата чи сестри не скасовує вік дитини та потреби. І не важливо, ми говоримо про 4 чи 10 років.
- В кожної дитини має бути своє місце. Якщо ми говоримо про межі однієї кімнати, то окремі ліжка, столи, полиці. При купівлі одягу варто запитувати кожного окремо, який вони хочуть.
- В старшої дитини більше обов’язків та вимагають від неї більше. Разом із тим, в неї має бути більше привілеїв. Наприклад, дозволено пізніше лягати спати чи довше грати за комп’ютером.
- Дозволяйте дітям з’ясовувати стосунки та втручайтеся у випадку сильних бійок.
- Давайте їм можливість ображатися один на одного, гратися чи гуляти окремо. Окрім дружніх почуттів, в них ще присутні почуття злості, заздрощів та ревнощів – і це є нормальним.

Також, якщо в батьківський родині у Вас були брати та сестри, згадайте свій досвід дружби та боротьби, можливо, він стане у пригоді та дасть більше розуміння того, що відбувається між вашими дітьми.

Ковальчук Віта – психолог, гештальт-терапевт