5 фактів про таємниче харчування

 

Різдвяно-новорічний період створює багато причин для святкового настрою, однак також багато людей в цей період відчувають самотність та інші неприємні почуття: злості, розчарування, втоми та виснаження. Це також час підведення певних підсумків року. Цей перехід може викликати напруження, тривогу. Також це час сімейних застіль, сімейного спілкування. І якщо стосунки у родині переживають непрості часи, то неприємні почуття будуть супроводжувати і за столом.

            Часто ми можемо уникати своїх емоцій за допомогою їжі, заспокоювати себе таким чином. Особливо на свята, в час великого харчового різноманіття, ми можемо дозволити собі зайвий шматок торта чи випічки.

            Дивним чином порушення харчової поведінки -  «компульсивне переїдання» -

 визнали таким тільки в 2013 році і затвердили  в DSM-5 («Довіднику з діагностики і статистики психічних розладів»). Звісно, дуже багато людей і досі відмовляються розуміти, що є певні психологічні причини такого розладу і це не просто об’їдання.

            Нижченаведені факти про компульсивне переїдання, які допоможуть поглянути на причини цього стану, а не картати себе за наслідки.

            Факт №1. Переїдання (якщо воно регулярно відбувається не менш як три місяці поспіль) має психологічну природу. Це певні емоції, цілі стани і комплекси почуттів і переживань, які можуть бути «утилізовані» тільки через велику кількість їжі. Людина відчуває в такі моменти, що втрачає контроль над їжею і не може зупинитися, поки не виникає неприємної важкості у шлунку. Тому поради «просто менше їсти», «просто взяти себе в руки», «закрити рот»  не працюють. Або принесуть ефект до наступного періоду важких і неприємних почуттів.

            Факт №2. Не всі люди з переїданням мають ожиріння чи «зайву» вагу. Через особливості обмінних процесів, різних стилів життя та активності, різної генетики у людей із компульсивним переїданням може бути худощава, струнка і загалом різна тілесна будова.

            Факт №3. Люди, які мають компульсивне переїдання, не безвольні чи слабкохарактерні, не ліниві, як часто їм це приписують в суспільстві. Такий погляд ігнорує наявність психологічної та емоційної основи. Адже кожна особистість – не машина, не механізм, який може щось зробити, тільки маючи до цього волю, натиснувши кнопку «ввімкнути».

            Факт №4. Людям, які мають це порушення, варто працювати над збільшенням власної емоційної та психологічної стійкості та стабільності, а не сідати на дієту. Дієта – це тимчасовий лікувальний захід, який спрямований на те, щоб у певний період підібрати для нездорового стану організму підходяще харчування. Аж ніяк не довготривалий спосіб вирішувати свої психологічні та емоційні труднощі.

 

            Факт №5. Люди з компульсивним переїданням відчувають сильний сором і почуття провини за втрату контролю над своїм харчуванням, своєю поведінкою. А також внаслідок цього можуть навіть почати з ненавистю та самозвинуваченнями ставитися до свого тіла. Ці почуття можуть наносити реальну шкоду здоров’ю, провокувати саморуйнівну поведінку, посилювати стрес.

Ольга Лазаренко,  психолог, к.пс.наук, член Всеукраїнської Асоціації психологів та лікарів  «Розлади харчової поведінки: терапія і превенція», член професійного об’єднання «Центр психологічної освіти та підвищення кваліфікації», співзасновник «Центру психології та психотерапії» (099)4847704, оlgalaz@inbox.ru